Fall Fair & Open House Staffing 2010

2010 Fall Fair & Open House - STAFFING SCHEDULE

Staffing the Fall Fair & Open House is a big job. Even though we have all worked hard up to Fair day, it truly takes all of us volunteering for a shift to make the fair run smoothly.  Please take a look at the schedule and contact Pat Sanford, 730-1750, pbsanford@gmail.com to volunteer to fill the openings. Thank you.

Please note: All final shifts of the day are responsible for clean up!

 

CRAFT PREVIEW SALE FOR ADULTS, FRIDAY, NOVEMBER 5TH, 6 – 9 PM

Preview Party (Grade 7 - Gallery, CH)

5:00 to 6:30(Includes Set-up)        6:30-8:00                                   8:00-9:30(Incl. Clean-up)

1.  L Evans                                                  1.L Mainella                    1. M Samuelson        

2.  C Barnhard                                            2. M Martin                      2.                                                  

School Supplies – (Grade 1 - CH Stage)

6-7:30pm                                     7:30-9:00                                           

1.Mary Beth McMenamin              1. Jane A

2. Mandy A & Melissa T               2. Jen Mogul C

Ticket Bracelet Sales (Gallery, CH)

6pm-7:30pm                   7:30-9:00

1.B Guffin                     1.  Melissa Hoy                                                  

                                         

FAIR DAY – SATURDAY, NOVEMBER 6th10 AM – 3 PM

Parking

945 – 11:00     

1.                                                      

2.                                                    

3.                                      

Ticket Bracelet Sales (3rd Grade Classroom)

9:45-11:30            11:30-1:00          1:00 – 2:30

1.                          1.                          1.

2.                          2.                          2.

3.

Lunch (Woodworking room)

8:00-10:00 (set-up)    10:00-11:30            11:30-1:00         1:00-2:30(may run over)         

1.  Bossi                     1. Deutsch            1.  Pierce         1.  Gourlaoen                      

2.  Goldberg-Courtney 2.  Haag               2.   Libby         2.   Ritger/Peirson                    

3. Fenderson               3.    OPEN          3.   Curie          3.   Smith         

4. Fenderson               4.    N/A             4.   Hight           4.   Kolle                         

5. 6th grade student     5.    N/A             5.   Hight           5.   Waldron

6. 6th grade student  6.    Sutherland    6.   Wu

                                                            7.  Mickey (Ali)

Squirrel’s Attic ( 2nd Grade Classroom)

9:45-10:45               10:30-11:30      11:15-12:15      12:00-1:00_           1:00-1:30      

1. Aly Fullgar       1. Carol Despres     1.T Goodridge       1. L Beardsley         1. 

2. Maleah Webb   2. Marie Gunning    2. J Kushiner        2. MB McMen         2. 

3. Sarah Currie

Children’s Outdoor Games (on grade school playing fields)

8:30-10am (set up)          10-11:30               11:30-1pm       1-2:30pm       2:30-4:00pm

1. Julia Dodge                   1.                            1.                     1.                    1.

2.                                     2.                            2.                     2.                    2.  

3.                                     3.                            3.                     3.                    3.

4.                                      4.                           4.                     4.                     

                                                                                                                                                            

Café/Bakery (Gallery, CH)

8-10(set up)                  10-12pm                       12-2pm                      2-4 (includes clean-up)

1.  M Hoy                       1.  S Horne                1. S White                  1.  M Hoy

2.  C Wishman Freedner  2. T Salter                  2. R Myers                2.  C Wishman Freedner

3.  F de Savino                3. S Stark                   3. K West                  3. H Randall-Newburg

4.  T Joseph                     4.  N Hoy                  4.  J Barrett                4.  A Bossi

                                                                                                              

School Supplies  (1st grade Stage, CH)

9:30-11:30                     11:30-1:30                     1:30-3:30 (includes clean-up)

1. P Gebhardt               1. Nancy G                        1. Rosemary T

2. J Gebhardt                 2.                                      2.

 

Children’s Crafts (Handwork/First Grade Afternoon Rooms)

9:45-10:45         10:45-11:45   11:45-12:45        12:45-1:45        1:45-2:45    2:45-3:45

1.   S Barmby   1. J Dodge        1.M Gunning       1. G Andrews 1.S Barmby   1.J Dodge

2. S Lavan        2. M Beth         2. H Aguiar        2. R Hassol     2. M Webb   2. S Stark

3.  J Kushiner  3.S Hamilton-Waldron  3.              3. Julie P        3. C Ouelette 3.                                       

***All final shifts of the day are responsible for clean up. ***

 

Overall Clean up help –  Heavy lifting, etc – extra help to final shifts, etc.

2:30 - 4pm (depending on how efficient we are)

1.  Jason Aguiar                                                               

2.  Nate Hoy                                                                           

3.                                                                              

4.